TÜRK TOPLUM HAYATINDA YAŞATILAN KAHVE VE KAHVEHANE KÜLTÜRÜ

Yrd. Doç. Dr. Kadir ULUSOY

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

Konukseverlik simgesi “kahve”nin, gündelik hayata girmesi kolay olmadı. Kadılar kahvenin haram olup olmadığına; hekimler de uyuşturucu olup olmadığına karar verebilmek için büyük tartışmalar yaptılar. Kahve bitkisinin ilk bulunduğu yer Afrika Kıtası’dır ve ilginçtir ki ilk kahve tiryakileri (http1) *’e göre keçiler, Hattox’a (1998) göre koyunlardır. Kahve bitkisinin ilk kez 15. yüzyılda Arabistan’ın güneyinde yetiştirilmeye başlamasıyla, o bölgedeki halklarda kahve içme alışkanlığı oluşmuştur (Hattox, 1998). 1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirmiştir. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, cezvelerde pişirilerek, Türk Kahvesi adını almıştır.

“Kahve, kısa zamanda çok beğ nilerek saray mutfağında yerini alıp, saraydan konaklara, ardından evlere giren kahve, İstanbul halkının kısa sürede tutkunu olduğu bir lezzet haline gelmiştir. Kahve ve içildiği mekân olan kahvehaneler, zaman içinde sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Böylece dünyada hiçbir içeceğin sahip olamadığı ölçüde bir kültür de doğmuştur (MEGEP, 2006:1).

Kahve, 16. yüzyıldan itibaren edebi şahsiyetlerin, siyasi ve dini otoritenin dikkatlerini çekmesi, yasaklanması ve keyif verici özelliğinden dolayı, Osmanlı aydınının ilgi odağı olmuştur. Ayrıca, ahlaki bir olumsuzluğu bulunmayan kahve, alkolsüz ve uyuşturucu özellikleri olmayan bir içecek olarak Osmanlı toplumunun günlük hayatına hemen girmiş ve uzun yıllar kendine has gelenek ve göreneklerin oluşturulmasına, mimari özelliği olan kahvehane anlayışının oluşmasına ve edebi bir kamuoyunun oluşmasına neden olmuştur
(Açıkgöz, 1999).

Dipçe: Metnin orjinalinde kullanılan Kültür Bakanlığı genelağ betinde yer alan ilgili yazının adresi.

Devamını okumak için: TÜRK TOPLUM HAYATINDA YAŞATILAN KAHVE VE KAHVEHANE KÜLTÜRÜ

Avatar

Leave a reply