TÜRK KADININ YÜZ AKI KAHRAMANLARIMIZ, “KADIN EFELER”

0
853

“ O günlerden iki hatıram kaldı; biri kadınlığımla yaptığım savaş, öteki de rahmetli Atatürk’ün göğsüme taktığı İstiklal Madalyası.”

Çete Emir Ayşe Efe

Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Kara Fatma 700 erkek ve 43 kadından oluşan bir çeteye komuta etmiştir. Çete Emir Ayşe Efe, Çiftlikli Kübra, Ayşe Çavuş beraberlerindeki kahraman kırk yedi Türk Kadını ve adı tarih sayfalarından biz vefasız torunları yüzünden silinmiş daha nice kadın kahramanımız “Türk Kadını” kavramının en başarılı temsilcileridir. Kadınlarımız sadece cephe gerisinden değil; bizzat Kuvayi Milliye çetelerinde erkek efeler ile omuz omuza çarpışarak bu vatanı kurtarmışlardır.

Nene Hatun, Ümmüşen Hanım, Ayşe Hatun, Kılavuz Hatice, Yalnız Efe, Gördesli Makbule, Nezahet Hanım, Tayyar Rahmiye, Onbaşı Halide, Nazife Hanım, Binbaşı Ayşe, Süreyya Sülün Hanım ve üniforma giyerek orduda görev yapmış olan Binbaşı Ayşe Altuntaç, Üsteğmen Emine Vardarlı, Üsteğmen Fatma Şimşek kadın kahramanlarımızdan birkaç tanesidir.

Günümüzde de bu kahraman Türk Kadınları’nın torunları Aydın’da Kadın Efeler Derneği bünyesinde onların mirasına sahip çıkmaktadır. Ressam Mustafa Ali Kasap, ‘Efe Kadınlar’ sergisi ile bu kahraman atalarımızın tanıtımını oldukça başarılı bir şekilde yapmaktadır.

“Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.”

Mustafa Kemal Atatürk

Türk Tarihinde ihmal ettiğimiz diğer bir çok değerde olduğu gibi “Kadın Efeler” konusunda da yapılması gereken çok şey var. Bu konuda araştırmalar yapılmalı, kitaplar yazılmalı ve çocuklarımıza bu kahraman kadınları tanıtacak etkinlikler düzenlenmelidir.

Bu sayısız kadın kahramanımızın hayat ve başarı öykülerinin yeni nesillere aktarılması; milli değerlerimizden giderek uzaklaşmaya başlayan ve günlük hayattan bile uzaklaştırılarak eve kapatılmak istenen Türk Kadını’nın yeniden ayağa kalkması için bir kıvılcım olacaktır.

Avatar

Leave a reply