Sultanahmet ve Fatih Mitingi

0
969

15 Mayıs 1919’da İzmir’in İşgali üzerine Türk Ocağı ve Karakol Cemiyeti tarafından düzenlenen, Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin bildirisinin de okunduğu, 23 Mayıs 1919, 30 Mayıs 1919, 10 Ekim 1919 ve son olarak 13 Ocak 1920 tarihlerinde Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşen protesto mitingleri, İstanbul halkının işgallere karşı direnişini ortaya koymaktadır.
Fotoğraflardan ilki 19 Mayıs 1919 tarihinde yapılan yaklaşık 50 bine yakın kişinin katıldığı Fatih Mitingi’dendir. Bugün halen Fatih Belediyesi Başkanlık Binası olarak kullanılan binanın balkonundan Türk bayrakları ve siyah örtüler sarkıtılmış halka buradan hitap edilmiştir. Toplanan kalabalığı gören İngilizler burada taciz uçuşları yaparak toplanan kalabalığı yıldırmak istemiş; ancak mitingler ileriki günlerde daha da yoğun katılımlar ile yapılmaya devam edilmiştir.
23 Mayıs 1919 günü gerçekleşen mitingde çekilmiş birkaç fotoğraf paylaşıyoruz. Fotoğraflardan ikisinde mitingde yaptığı tarihi konuşma ile kürsüde Halide Edib Adıvar’ı görüyoruz. Dikkatinizi çektiyse, miting kürsüsü siyah örtüyle kaplıdır ve kürsü önünde Amerikan Başkanı Wilson’un yayınladığı on ikinci prensip yazılıdır. Bir başka fotoğrafta kalabalığın siyah bez üzerinde “Müslüman ölmez ve öldürülemez” yazan bir pankart taşıdığını görüyoruz. Bir diğer fotoğrafta milli şair ve edebiyatçımız Mehmet Emin Yurdakul, mitingin ilk konuşmasını yaparken görülmektedir.
Bu mitinge yaklaşık 200.000 kişinin katılmıştır. İtilaf devletleri İstanbul halkının birlik olarak işgalleri proteste etmelerine engel olmak için, hükûmete baskı uygulayarak, bundan sonra yapılacak mitingleri yasaklatmıştır.
Düşman işgali altında ezilen mukaddes toprağın müdaafasını yapmak üzere toplanan bu kişileri bizlerin unutmaması gerekmektedir.

 

Avatar

Leave a reply