ŞÜKRÜ PAŞA VE EDİRNE SAVUNMASI

0
438

”Düşman, hatları geçtikten sonra ölürsem, kendimi şehit kabul etmiyorum, beni mezara koymayın. Etimi, itler ve kuşlar, çeke çeke yesinler. Fakat müdafaa hattımız bozulmadan şehit olursam, kefenim, lifim ve sabunum çantamdadır. Beni bu mahale gömeceksiniz. Ve gelen nesiller, üzerime bir abide dikeceklerdir.”

ŞÜKRÜ PAŞA

Ufuk Özalp

Trakya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Dördüncü Sınıf Lisans Öğrencisi

Balkan coğrafyasının en önemli tarihi olaylarından birisi olan Balkan Savaşları dendiğinde Edirne’nin kaybedilmesi ve tekrar Türk sınırları içerisine alınması akla gelecektir. Doğal olarak da Edirne’de dolaşırken dahi her yerde gördüğümüz “Şükrü Paşa” ismini anımsayacağız.

Meşhur Edirne Savunması’nın kahramanı olan Şükrü Paşa’nın hayatına önce şöyle bir göz atmak faydalı olacaktır. Aslen Erzurumlu olan Şükrü Paşa 1857 yılında dünyaya gelmiştir. 36 yaşında Tuğgeneral olan Şükrü Paşa Orgeneral olana dek Edirne’de görev yapmıştır. Ordu müfettişliği görevi sıralarında Türk gençliğinin ergin yetişmesi için gösterdiği büyük ilgi ve çabası ve evinin yetişkin genç kurmay subayları ile dolup boşalması yüzünden Saraya jurnal edilen Şükrü Paşa 1905 senesinde Selanik’e sürülmüştür. Bu sırada askerlik hayatında aşırı disiplin merak ve titizliği nedeniyle “Deli Şükrü Paşa” olarak tanındı.

MAKALENİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN: ŞÜKRÜ PAŞA VE EDİRNE SAVUNMASI

Avatar

Leave a reply