SERVET SOMUNCUOĞLU UÇMAĞA VARDI. KUT’LU TİNİ ŞAD OLSUN.

0
507

Aslen Giresun Eynesil’li olup,1964’te Bursa / Karacabey’de doğmuştur. Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun olmuştur.

1988 / 2004 arası TRT İstanbul Radyosu’nda prodüktör olarak çalışmış ve Günle Gelen, Günün İçinden, Müzikli Edebiyat, Yeni Bakışlar, Türkülerle Yaşamak, Aşkın Has Bahçesinde, Tarihte Yolculuk ve Tarihin Büyük İhanetleri programlarını hazırlamıştır.


Türk Edebiyatı ve Atlas dergilerinde yazmıştır. 2005 yılı temmuz ayında “Saymalı Taş- Türklerin Bilinçaltı” çalışmasını Kırgızistan’da tamamlamış ve Atlas Dergisinin Aralık 2005 sayısında yayınlanmıştır, 2007 yılının aralık Atlas sayısında “Taştaki Türkler” konusunu yazmış ve fotoğraf çekimlerini gerçekleştirmiştir.

1740 – 1962 yılları arasında Türkiye’de yaşayan ve 1962 yılında Rusya’ya göç eden Manyas-Akşehir Kazakları ve Kars Malakanlarının göç hikayesini anlatan “Don Kazakları”, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Çetin Berkmen’le yaptığı söyleşiler “Adanmış Bir Ömür” adı altında kitap olarak yayımlanmışdır. “Gallemit” adlı eseri Bilgeoğuz Yayınları’ndan çıkmıştır.

Fotoğraf çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmekte olan Somuncuoğlu; Rusya, Çin, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kosova, Macaristan ve Avusturya’da çekimler yapmıştır. Anadolu Çiçekleri, İnsan Anadolu, Şimdi Dem Zamanı, Dumanda Yaşamak, Tanrı Dağlarından, Krater Gölleri ve Çocuklar konulu fotoğraf projelerinin çekimleri yapmıştır. Ayrıca, Türk tarihinin antik döneminin belgeleri olan kaya resimleriyle ilgili çalışmalarını yapmıştır.

Dört yıllık bir emek sonucunda, 150 bin km, yol katedilip, 138 gün saha çalışması ile ortaya çıkan, TRT tarafından yayınlanan ve TÜRKSAV 12. Türk Dünyası Hizmet Ödülünü alan “Karlı Dağlardaki Sır” adlı belgeselin Yapım-Yönetim ve Metin yazarlığını yapan Servet Somuncuoğlu, A-Z İnşaat’ın desteğiyle yayınladığı “Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler” kitabı ile 2008 yılı TGC Sedat Simavi Sosyal Bilimler Araştırma Ödülüne layık görülmüşdür. TRT belgesel yönetmeni ve Atlas dergisi fotoğrafçı-yazarlarından Servet Somuncuoğlu, “Zamana Karşı – Kazdağı Koşuburnu Türkmenleri” belgeseli ile Kazdağı dolayında yaşayan Türkmenlerin yaşamlarını ekrana yansıtmıştır. Uluslararası usta fotoğraf çekimleri ile dünyanın birçok ülkesinde bulunmuş, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tuva, Moğolistan ve Kosova’da fotoğraf çekimleri yapmıştır. Özellikle Sibirya’da kaya üzerlerindeki çizimleri inceleyip fotoğraflamıştır. 6 Ağustos 2013 yılında kalp krizi sebebiyle vefat etmiştir.

Avatar

Leave a reply