Pekaka’ nın Katliam Kronolojisi

1976 : Ankara’da bir özel hastaneye soygun girişimi, terör örgütü PKK öncülleri tarafından gerçekleştirilen ilk eylemdir.

27 Ekim 1978 : Terör örgütü PKK bu tarihte Diyarbakır ili Lice ilçesi Fis köyünde kuruluş kongresini gerçekleştirmiştir. Örgütün I. Kongresi de sayılan bu kongrede Abdullah Öcalan, Kurucu Genel Başkan seçilmiştir. Öcalan, bu yöndeki çalışmalarına Ankara’da üniversite çevresinde başlamış olup, 1975 yılına kadar ideolojik alt-yapı ve öncü kadro oluşturma faaliyetlerini yürütmüş, 1976 yılından itibaren de arkadaşlarıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmüştür. PKK bu çerçevede, Marksist-Leninist ideolojiye sahip terör örgütü olarak 27 Ekim 1978 yılında kurulmuştur. Terör örgütü PKK parti, cephe ve ordu şeklinde bir yapılanmayı benimsemiştir.

1979 : PKK terör örgütü, dönemin Adalet Partisi Şanlıurfa milletvekili Mehmet Celal Bucak’ın evine yaptığı baskın ile ilan edilmiş oldu. Bu baskında Celal Bucak yaralanırken sekiz yaşındaki oğlu hayatını kaybetti.

Temmuz 1979 : Abdullah Öcalan Şanlı Urfa üzerinden Suriye’ye kaçmıştır.

Kasım 1979 : Öcalan sözde gerilla savaşı başlatmak için bir grup elemanını eğitim amacıyla Lübnan’a götürmüştür.

Nisan-Mayıs 1980: Eğitim amaçlı Lübnan’a giden terör örgütü üyelerinin büyük bölümü yakalanmış, diğerleri ise 12 Eylül 1980 tarihinde askeri ihtilal olması nedeniyle tekrar yurt dışına çıkartılmıştır.

Abdullah Öcalan’ın öne çıkan söylemleri

• “Öldürelim, otorite olalım”; Pınarcık katliamından sonra söylemiştir.

(Hasan Cemal, Kürtler, s.83)

• “Kentlere ineceğiz, kent çatışmaları başlayacaktır. Neye mal olursa olsun bir otobüse binmek zor değildir, bir uçağa binmek zor değildir. Kendine bomba sarıp gidecek binlerce insanımız var” (Alparslan Tekin, Son İsyan, s. 139).

• “Ne kadar eylem, o kadar propaganda, ajitasyon; ne kadar eylem o kadar otorite”.

• “İki yıldır sizi besledik, her türlü ihtiyacınızı karşıladık. Sizi her türlü bela ve tehlikeden koruduk. Ya bunun bedelini ödeyeceksiniz, ya da PKK adına yargımız hain olduğunuz şeklinde olacaktır.” (Ahmet Aydın, Kürtler, PKK ve Öcalan, s. 83) .

• “Ankara’dan çıkmakla partileştik, Ortadoğu’ya açılmakla ordulaştık, Avrupa’ya açılmakla devletleşeceğiz” 1998 yılında Suriye’den çıkartılırken söylemiştir.

• “Annem de Türk’tür. Bir fırsat verilirse devlete hizmette hazırım.” Şubat 1999’da yakalandıktan sonra söylemiştir.

1982 : Suriye’de düzenlenen örgüt kongresinde örgüt içindeki fikir ayrılıkları belirginleşmeye başlamıştır. Ayrıca bu dönemde PKK’nın silahlı grupların oluşumunda teoriden uygulamaya geçişte ilk çabaları görülmeye başlanmıştır.

1984 : PKK yeni bir yapıya bürünmüştür. Abdullah Öcalan, kendisine Mao’nun Halk devrimi yöntemini seçtiğini söylemiş ve Güneydoğu Anadolu’da terör metotlarını uygulamaya başlamıştır. Bu yıl aynı zamanda yerel halka karşı yoğun terör döneminin başlangıcı olmuştur.

15 Ağustos 1984 : PKK terör örgütü, Siirt’in Eruh ilçesindeki Jandarma Karakol binasına karşı bombalı ve silahlı saldırıda bulunmuş ve saldırı sonucunda 1 jandarma eri şehit olmuş 6 er ve 3 sivil yaralanmıştır, Hakkâri ili Şemdinli ilçesinde de Jandarma subay açık hava gazinosu, subay lojmanları ve ilçe jandarma Karakolu’na silahlı saldırı düzenlemiş, bu saldırıda da 1 subay, 1 astsubay ve 1 er yaralanmıştır. Bu PKK’nın ilk büyük ölçekli silahlı eylemidir.

17 Ağustos 1984 : PKK, Siirt’teki bir karakola baskın düzenlemiştir.

22 Ocak 1987 : Hakkâri’nin Uludere ilçesi Ortabağ köyü katliamını gerçekleştiren PKK, soba içine koyduğu bombalarla 8 vatandaşı öldürmüştür.

23 Ocak 1987 : PKK, Midyat baskınını gerçekleştirmiş ve 10 vatandaşı öldürmüştür.

27 Ocak 1987 : PKK stratejisini köy korucularını da hedef alacak şekilde değiştirmiştir.

20 Haziran 1987 : Mardin ili Ömerli ilçesi, Pınarcık köyü katliamı gerçekleştirilmiştir. 16 çocuk, 6 kadın, 8 erkek, toplam 30 kişi katledilmiştir. Öcalan, bu katliamın ardından “Öldürelim, otorite olalım” açıklamasını yapmıştır.

9 Mayıs 1988 : Mardin’in Nusaybin ilçesi Taşköyü’nün Behmenin mezrasını basan PKK’lı teröristler, bir aileden 8’i çocuk, 2’si kadın 11 kişiyi öldürdüler, 2 çocuk ise ağır yaralandı. PKK’lı teröristlerin Şırnak baskınında kaçırdıkları 3 kişi de ölü bulundu.

1988 : Örgütün Avrupa sorumlusu Hüseyin Yıldırım Brüksel’de Abdullah Öcalan’la aralarında fikir ayrılıkları olduğunu ilan etti.

1989 : PKK devlet güçlerini hedef almaya başlamış ve gerilla aşamasına geçiş çabaları sergilemiştir.

26 Kasım 1989 : Hakkâri ili Yüksekova ilçesine bağlı İkiyaka köyünde 21 kişi öldürülmüş, 9 vatandaş kaçırılmıştır.

PKK Terör Örgütünün 1984 – 2006 Yılları Arasında Öldürdüğü Sivil Sayısı Şu Şekildedir

5219 Vatandaş

1330 Köy korucusu

325 Kamu görevlisi

123 Öğretmen

(USAK Araştırma Raporundan)

PKK KONGRELERİ İLE ALINAN KARARLAR

• PKK I. Kuruluş Kongresi (27 Kasım 1978) : Abdullah Öcalan genel sekreter seçilir.

PKK’nın alt örgütleri oluşturulduktan sonra partinin kamuoyuna ilan edilmesi temel karar olmuştur. Kongreden sonra Abdullah Öcalan Suriye’ye kaçar. Diğer yandan yurtdışına eylem amaçlı eleman gönderen PKK, kırda ve şehirde şiddetin tırmandırılması stratejisini benimser. Silahlı saldırılarını tırmandıran PKK Siverek, Hilvan, Batman vb. yerlerde halka baskı uygulamaya başlar.

• PKK II. Kongresi (20–25 Ağustos 1982) : 1983 sonbaharında gerilla faaliyetlerinin başlatılması kararlaştırılmıştır. Kongre yurtiçinde silahlı ve örgütsel faaliyetleri yeniden başlatmayı hedeflemiştir. PKK militanlarının Kuzey Irak’a aktarılma süreci başlamıştır. Militanlar, oluşturulan kamplarda yeni bir eğitim düzenine alınmışlardır. I. Konferans ve II. Kongre gibi toplantılarda silahlı mücadelenin başlatılması kararı alındıktan sonra bu faaliyetlerin tarzı ve yöntemi de belirlenmiştir. Yöntem olarak silahlı propaganda türü sansasyonel eylemler, hedef olarak siyasi parti başkanları, milletvekilleri, polis şefleri, üst rütbeli subayları, toprak ağaları, ihbarcı olarak nitelendirilen vatandaşlar, jandarma ve polis karakolları, fabrika, işyeri ve mağazalar seçilmiştir. Yapılan hazırlıklar çerçevesinde 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli baskınları gerçekleştirilerek, PKK faaliyetlerinde II. Dönem olarak adlandırılabilecek daha organize silahlı eylemler başlamıştır. Örgüt böylelikle bölge halkına varlığını ve gücünü ispatlamayı hedeflemiştir.

• PKK III. Kongresi (25–30 Ekim 1986) : Örgütün ilerlemesinin önünde engel olarak görülen geçici köy korucularının ve yakınlarının katledilmesi, evlerinin kundaklanması, mallarının yağmalanması yöntem olarak benimsenmiştir. Kongre kararları doğrultusunda PKK, 1987 yılı içinde geçici köy korucularına yönelik Mardin, Şırnak, Siirt yöreleri başta olmak üzere 15 ayrı toplu katliam gerçekleştirmiştir.

• PKK IV. Kongresi (26–31 Aralık 1990) : Sosyalist Blok’un dağılmasına paralel olarak Marksist ideolojiden kaçış çabaları görülür.

• PKK V. Kongresi (08–28 Ocak 1995) : yoğun teröre dönüş ve kentlerde terör eylemleri.

• PKK VI. Kongresi (Şubat 1999) : Bu kongrede öne çıkartılan strateji; “Gerilla vazgeçilmez yaşam güvencemizdir.”

• PKK VII. Kongresi (Ocak 2000) : Siyasal Serhildan (sivil itaatsizlik) temel faaliyet biçimi olarak benimsenmiştir.

16 Nisan 1990 : PKK, Elazığ’da 4’ü öğretmen, 5 kişiyi öldürdü.

11 Haziran 1990 : PKK Şırnak’ın Çevrimli köyünü basarak 27 kişiyi öldürdü. Ölenlerden 12’sinin çocuk, 7’sinin de kadın olduğu açıklanmıştır. PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada ise 4 korucu şehit olmuştur.

14 Temmuz 1991 : Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Çağlayancerit ilçelerinde köyleri basan PKK terör örgütü mensupları, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 9 kişiyi öldürdü. Otomatik silahlar ve bombalar kullanan teröristler, cesetleri de yakarak kaçtılar.

PKK KONFERANSLARI İLE ALINAN KARARLAR

• PKK I. Konferansı (15–25 Temmuz 1981) : Terör eylemleri hazırlıklarının başlatılması kararı alınmış, Kuzey Irak’ın PKK faaliyetlerine açılması gayretleri hızlanmıştır.

• PKK II. Konferansı (Mayıs 1990) : Kitlesel boyutlu gösterilerin hızlandırılması ve silahlı faaliyetlerin kırdan şehre doğru yayılması kararlaştırılmıştır.

• PKK III. Konferans (5–15 Mart 1994) : Silahlı eylemlerin daha da tırmandırılması ve yaygınlaştırılması kararı alınmıştır. Öcalan “Ordu ve Savaş Gerçekliğine doğru yaklaşmayan anlayışları yerle bir edelim” başlıklı bir bildiri sunmuştur. Metropol eylemleri ve legal faaliyetlerin tırmandırılması kabul edilmiştir.

• PKK V. Konferansı (8–28 Ocak 1995) : Ordulaşma stratejisi kabul edilmiştir. Parti program ve tüzüğünde değişiklik yapılmıştır. PKK’ya özgü bir sosyalizm teorisi geliştirilmeye çalışılmıştır. Avrupa alanını diplomatik faaliyetlerin merkezi haline getirmeye yoğunlaşılmıştır.

• PKK VI. Konferansı (1–15 Mayıs 1996) : İntihar eylemlerinin geliştirilmesi kararlaştırılmıştır. Öcalan’ın stratejisi: “Ne kadar eylem, o kadar propaganda, ajitasyon; ne kadar eylem o kadar otorite”

25 Aralık 1991 : İstanbul’da yürüyüş yapan bir grup PKK yanlısı, İstanbul Bakırköy’de Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Çetinkaya’nın kardeşine ait alışveriş merkezine molotof kokteyli attı. Çıkan yangında 11 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

21 Mart 1992 : (Nevruz Olayları) PKK terör örgütü Nevruz Bayramını vesile ederek bölge halkını genel bir ayaklanmaya yönlendirmeye çalışmıştır. PKK terör örgütünün büyük hazırlıklar yaparak başlatmayı planladığı genel ayaklanmanın, güvenlik güçlerinin çabası ve bölge halkının sağduyulu yaklaşımlarıyla başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

11 Haziran 1992 : Bitlis’in Tatvan ilçesinde PKK’lı teröristler, bir minibüsü durdurarak içinde bulunan 13 kişiyi kurşuna dizdiler.

27 Haziran 1992 : Silvan’ın Yolaç köyünü basan PKK’lı teröristler camide namaz kılan vatandaşları dışarı çıkarıp kurşuna dizdi. 10 vatandaş hayatını kaybetti.

5 Eylül 1992 : Bingöl-Genç karayolunu kesen PKK’lı teröristler, çeşitli araçlardan indirdikleri 7 kişiyi kurşuna dizdi.

15 Eylül 1992 : Batman’ın Kozluk ilçesi yakınlarında bir minibüste, PKK’lı teröristlerin bombalı ve silahlı saldırısına uğrayan 4’ü köy korucusu 10 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

1 Ekim 1992 : Bitlis’in Cevizdalı köyünü basan PKK’lı teröristler, aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 30 kişiyi öldürdüler, 25 kişiyi de yaraladılar. Köyü ateşe veren teröristler, 13 köy korucusunu da kaçırdılar.

1992 : ABD hükümeti yayınladığı “Uluslararası Narkotik Kontrol Stratejisi”adlı belgede, PKK’nın Avrupa’daki uyuşturucu kartelini elinde bulundurduğunu açıklamıştır.

20 Mart 1993 : Öcalan, tek taraflı sözde ateşkes ilan etmiştir. Bunu yaparken, terörist faaliyetlerle ulaşamadığı hedefine legal yollardan ulaşmayı ve terörist imajı konusunda kamuoyunu yanıltmayı hedeflemiştir. Ancak sözde ateşkes sadece taktik olarak benimsenmiştir. Hiçbir şart altında silahlı faaliyetten vazgeçilmemiştir.

6 Temmuz 1993 : Başbağlar Katliamı – Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyüne silahlı baskın düzenleyen PKK’lı teröristler, aralarında kadınların da bulunduğu 28 kişiyi öldürdüler, 3 kişiyi yaraladılar. Köydeki 57 evi ateşe verip kaçtılar.

4 Ağustos 1993 : Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Kavakbaşı ve Yenidoğan köyleri arasında yol kesen PKK’lı teröristler, durdurdukları iki yolcu minibüsünde bulunan 28 kişiyi kurşuna dizdiler. Saldırıda 15 kişi öldürülmüş, 13 kişi de yaralanmıştır.

04 Haziran 1993 : Bingöl ve Hakkâri’de köy basan PKK militanları 7 kişiyi öldürüp 3 kadını kaçırdılar.

15 Haziran 1993: Siirt’in Şirvan ilçesi Gözlüce köyü ile Bingöl’ün Ilıcalar Bucağı Üçpınar köyünü roketatarla basan PKK militanları 9 vatandaşı öldürüp 4’ünü kaçırdılar. Siirt-Eruh karayolunda bir sağlık memurunu da kurşuna dizmek suretiyle öldürdüler.

25 Ekim 1993 : Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Yavi beldesine baskın düzenleyen PKK’lı teröristlerin, evlerinden silah zoruyla aldıkları vatandaşları bir kahvehaneye toplayarak PKK lehinde propaganda yaptıkları, daha sonra otomatik silahlarla taradıkları bildirilmiştir. Saldırıda, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 35 kişi ölmüş, 50 kadar kişi de yaralanmıştır. Teröristler, evleri de ateşe verdikten sonra kaçmışlardır.

TÜRKİYE’NİN PKK’YA YÖNELİK ÖNEMLİ SINIR ÖTESİ OPERASYONLARI

Türkiye PKK terör örgütüne karşı Kuzey Irak’a 1983–1999 yılları arasında 24 operasyon gerçekleştirmiştir. Bunlar arasında büyük çaplı olanlar şunlardır:

• Ekim 1992: Hakur Operasyonu – PKK’nın kurtarılmış bölge oluşturma teşebbüsü neticesiz bırakılmıştır.

• 29 Ocak 1994: Zeli Operasyonu – Türkiye Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyon düzenlemiştir. 28 Ocak sabah 9.00’da başlayan harekât 52 sortiyle tamamlanmıştır. 500–2000 librelik toplam 132 bomba atılmıştır.

• 21 Mart 1995: Çelik Operasyonu – Kuzey Irak’a yönelik en kapsamlı sınır ötesi harekâttır. Hükümet, Genel Kurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada operasyonun Kuzey Irak’taki PKK etkinliği ve varlığı tamamen sona erene kadar sürdürüleceği belirtilmiş, ancak bu bölgede kalınmayacağı güvencesi verilmiştir.

• 15 Mayıs 1997: Balyoz Operasyonu – Sınır ötesi operasyonda yer alan asker sayısı: 100.000 (60 bin asker Kuzey Irak’a girmiş, 40 bin ise geriden destek vermiştir.) 15 Mayıs, saat 4.00’da 50 bin asker, 250 tank ve Malatya ile Diyarbakır’dan uçak desteğiyle PKK’nın Simat, Avagöze, Aftanin, Kerşan, Zam kamplarına operasyon düzenlemiştir. Genel Kurmay Başkanlığından yapılan açıklamada 87 PKK’lı öldürülmüş, 1 er şehit olmuş ve 4 er yaralanmıştır. 23 Mayıs’ta yapılan açıklamada ölü ele geçirilen PKK’lı sayısı 1200 olarak açıklanmıştır.

12 Şubat 1994 : İstanbul’da Tuzla tren istasyonunda PKK’lı teröristlerin çöp kutusuna koydukları bombanın patlaması sonucu, Tuzla Piyade Okulu yedek subay öğrencilerinden 5’i şehit oldu, halktan bir kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

19 Mart 1995 : Tunceli’den Ovacık ilçesine giden 50 araçlık konvoy PKKlı teröristler tarafından roketatar saldırısına uğradı. 18 asker şehit oldu, 10 asker yaralandı.

1995 : Bu yıldan itibaren PKK, özellikle büyük kentlerde yoğun terörü uygulamaya geçirmiştir.

PKK’NIN DİKKAT ÇEKEN BAZI EYLEMLERİ

• 23 Ocak 1987, Midyat baskını: 10 vatandaş öldürülmüştür.

• 20 Haziran 1987, Pınarcık köyü katliamı: 16 çocuk, 6 kadın, 8 erkek, toplam 30 kişi katledilmiştir.

• 9 Mayıs 1988, Mardin’in Nusaybin ilçesi, Taşköyü, Behmenin mezrası baskını: Bir aileden 8’i çocuk, 2’si kadın 11 kişi katledilmiştir.

• 11 Haziran 1990, Şırnak’ın Çevrimli köyü baskını: 27 kişi öldürüldü. Ölenlerden 12’si çocuk, 7’si de kadındı.

• 27 Haziran 1992, Silvan’ın Yolaç köyü katliamı: Teröristler camide namaz kılan vatandaşları dışarı çıkarıp kurşuna dizdi. 10 vatandaş hayatını kaybetti.

• 1 Ekim 1992, Bitlis’in Cevizdalı köyü baskını: Teröristler, aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 30 kişiyi öldürdüler, 25 kişiyi de yaraladılar. Köyü ateşe veren teröristler, 13 köy korucusunu da kaçırdılar.

• 6 Temmuz 1993, Başbağlar Katliamı: Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyüne silahlı baskın düzenleyen PKK teröristleri, aralarında kadınların da bulunduğu 28 kişiyi öldürdüler, 3 kişiyi yaraladılar. Köydeki 57 evi ateşe veren silahlı kişiler kaçtılar.

• 25 Ekim 1993, Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Yavi beldesi baskını: PKK’lı teröristler, evlerinden silah zoruyla aldıkları vatandaşları bir kahvehaneye toplayarak PKK lehinde propaganda yapmışlar, daha sonra otomatik silahlarla vatandaşları taramışlardır. Saldırıda, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 35 kişi ölmüş, 50 kadar kişi de yaralanmıştır. Teröristler, evleri de ateşe verdikten sonra kaçmışlardır.

22 Haziran 1996 : Diyarbakır’da yayın yapan söz TV stüdyoları ve aynı binada bulunan Altındağ Dinlenme Tesisi uzun namlulu silahlarla taranmıştır. Olayda 6 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

25 Ekim 1996 : Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çevik Kuvvet binasının önünde gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısında, 3’ü polis 4 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

1998 : Öcalan tek taraflı ateşkes başlatmıştır. Bunda Türkiye’nin Suriye üzerinde baskısını artırmasının etkisi büyüktür.

09 Ekim 1998 : Abdullah Öcalan Suriye’den çıkartılmıştır.

12 Kasım 1998 : Abdullah Öcalan, ayak bastığı Roma Havaalanında kendini deşifre ederek politik mülteci statüsü kazanmayı hedeflemiştir. İtalya’da kaldığı bir aylık dönem içersinde gerçekleştirdiği temaslar ve yönlendirdiği kitleler ile Avrupa kamuoyu ve resmi çevreleri üzerinde baskı oluşturmaya çalışmıştır.

15 Şubat 1999 : Abdullah Öcalan, Kenya’da Yunan Büyükelçiliğinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi pasaportuyla yakalanmıştır. Abdullah Öcalan’ın yakalanması, Türkiye’nin terörle mücadelesi açısından milat olarak ele alınmaktadır.

26 Haziran 1999 : Öcalan bu tarihte Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanunun 125. maddesinden yargılanmıştır. Bu davada Öcalan; T.C vatandaşı olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve onun ceza kanununu tanıdığını ve savunmasında, hukuki değil siyasi olacağını söylemiştir. Bu dönemde Öcalan’ın idam edilmemesi için PKK Kuzey Irak’ta silahlı unsurları tutmaya devam etmiş ve intihar eylemcisi eğitmeye başlamıştır. Artık, “üniter devlet sisteminde, demokratik cumhuriyeti eksen alıyoruz” söylemi ön planı çıkarılmaya başlandı.

Eylül 1999 : Abdullah Öcalan yurt içindeki silahlı elemanlarının eylemlere ara vererek Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarının dışına çekilmesini istemiş ve örgüt bu karara uymuştur. Öcalan böylesi bir kararla halkın kendisine olan öfkesini frenlemeyi, muhtemel bir idam cezasını durdurmayı ve örgütten izole edilmeyi önlemeyi hedeflemiş ve hedeflerinde genel itibarıyla başarılı olmuştur. En önemlisi de, örgütün kontrolünden çıkarak o hassas dönemde içine gireceği radikal eylemler ile kendisini tüketmesinin önüne geçmiştir.

Aralık 1999 : Öcalan, Türkiye’nin Helsinki Zirvesi ile içine girmiş olduğu AB’ye aday üyelik sürecinden istifade etmeye, bazı yakın dönem hedeflerini Kopenhag kriterleri ile aynileştirmeye ve böylece silahlı unsurlarını sınır ötesinde dinlendiriken, kültürel haklar söylemiyle legal alanda kazanımlar elde etmeye çalışmıştır.

Şubat 2000 : PKK, İran – Irak sınır bölgesinde yer alan Kandil dağı bölgesindeki Dola Koge denilen yerde bir kamp kurarak, güvenlik güçlerince deşifre edilmemiş, eğitim düzeyi nispeten yüksek ve şehirde kamufle olabilecek örgüt mensuplarını, sivil itaatsizlik konusunda eğitmiştir. Bu kampta eğitim gören ve “Demokratik Çalışma Grupları” (Türkiye Çalışma Grupları) adıyla organize edilen bu elemanlara sivil itaatsizlik faaliyetlerinin öncüleri rolü verilmiştir.

Ağustos 2000 : “Demokratik Çalışma Grupları” (Türkiye Çalışma Grupları) üyeleri Türkiye’ye gönderilmiş, fakat güvenlik birimlerince şahıslar deşifre edilmiş ve faaliyetleri engellenmiştir. Bu doğrultuda Dola Koge’de eğitim görmüş 70’in üzerinde örgüt üyesi yakalanmıştır.

Temmuz 2001 : Sivil itaatsizlik konusunda eğitim görmüş örgüt üyelerini etkin kılmak ve sivil itaatsizlik eylemlerini tırmandırmak amacıyla “Serhildan Partisi” olarak da adlandırılan bir Halk Hareketi oluşturulmuştur. 2006 yılına kadar bu hareket farklı isim ve gruplar altında sürdürülmeye çalışılmışsa da Türkiye Cumhuriyetinin demokratikleşme süreci / atılımları sivil başkaldırı için zemin oluşumunu engellemiş ve dolayısıyla terör örgütünün bu yöndeki çabaları başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

27 Aralık 2001 : Avrupa Birliği Konseyi tarafından hazırlanan ve 27 Aralık 2001 tarihinde Brüksel’de imzalanarak, Avrupa Topluluğu Resmi Gazetesi’nde yayınlanan “Terörizmle Mücadelede Özel Tedbirlerin Uygulanışına Dair Konseyin Ortak Görüşü” başlıklı metnin terör örgütleri listesi içerisine PKK dâhil edilmiştir.

10 Nisan 2002 : PKK, bu tarihte kendisini fesheder ve yerine Kürdistan Demokratik ve Özgürlük Kongresi (KADEK) kurulmuştur. Bu tarihte PKK bir terörist faaliyet gerçekleştirmemiştir. Mart 2003 : Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Öcalan’ın cezaevi koşullarında hukuk dışı bir uygulama olmadığı yönünde karar verdi.

Kasım 2003 : KADEK ve KNK’yı da içine alacak şekilde yeni bir örgütlenme modeli olarak PKK KONGRA GEL kuruldu. Kuruluş manifestosunda yer alan; “ABD, Kürtleri ve bütün halkı çok ağır bir biçimde baskı altına almış olan Saddam rejimine karşı müdahalede bulunarak, yeni bir devrin şafağında önemli bir rol oynadı. Kongra-Gel, ABD tarafından gerçekleştirilen bu müdahaleyi memnuniyetle karşılar, ancak yapıcı sonuçlara ulaşmanın yalnızca Kürt sorununun kalıcı çözümüyle sağlanabileceğine işaret etmek ister.” ifadeleri de örgütün Irak’a yönelik yapılan operasyona bakışını net bir biçimde yansıtmaktadır.

13 Ocak 2004 : ABD hükümeti PKK ve ona bağlı tüm oluşumları terör örgütü listesine dahil etmiştir. (PKK/KADEK/ KONGRA-GEL)

5 Nisan 2004 : AB, 5 Nisan 2004 tarihinde PKK/KONGRA-GEL’i terör örgütleri listesine almıştır.

01 Haziran 2004 : Örgütte reformist grubu tasfiye eden, gelenekçi kanat, Murat Karayılan’ın sözde öncülüğünde örgütte tam bir hâkimiyet dönemi başlatmıştır. Öcalan’ın da desteğini alan yeni yönetim, 01 Haziran itibarı ile sözde tek yanlı ateşkesi bozduğunu ilan etmiştir. Belirtilen tarihten önce başlayan terörist eylemler bu tarihten sonra da giderek giderek hız kazanmış, kırsal kesimden şehir merkezine doğru bir yayılma göstermiştir. Yeni yönetim; “Gerilla ile desteklenmeyen siyasi serhildanların başarı şansının olmadığını” benimsemektedir.

6 Temmuz 2005 : HADEP’in kapatılmasından önce bu partide uzun süre Genel Başkan Yardımcılığı yapan Hikmet Fidan, Kuzey Irak’ta PWD’li grupla toplantılar yaptıktan sonra Türkiye’deki faaliyetleri örgütlemek amacıyla Güneydoğu’ya dönerken Diyarbakır’ın Bağlar semtindeki bir binanın önünde susturucu takılmış tabancayla kafasına tek el ateş edilerek öldürülmüştür. Fidan PKK ile ters düştükten sonra Osman Öcalan’ın kurduğu PWD’nin Türkiye koordinatörlüğünü üstlenmişti. PWD, Hikmet Fidan’ın öldürülmeden kısa süre önce Kuzey Irak’ta Osman Öcalan ile görüştüğünü, cinayetin PKK’lı teröristler tarafından gerçekleştirildiğini açıklamıştır.

PKK’NIN DİKKAT ÇEKEN ÖRGÜT İÇİ CİNAYETLERİ

Marksist-Leninist ideolojiye sahip bu örgütte en ufak bir eleştiri veya memnuiyetsizlik hali “infazla” cezalandırılmıştır. Örgütün ileri gelen isimlerinden birçok kişi Öcalan’la farklı görüşte olduğu için öldürülmüştür. Örgütte Öcalan “tanrılaştırılarak”, militanlar aşağılanmıştır. Farklı düşünen Kürtleri susturmak PKK faaliyetlerinin ana unsurlarından biri haline gelmiştir.

1984: Örgütten kaçarak Avrupa’da izini kaybettirmeye çalışan Çetin Güngör, Enver Ata gibi üst düzey örgüt mensupları bu dönemde PKK tarafından öldürülmüştür.

1991: PKK IV. Kongresinden sonra MK üyelerinden Mehmet Cahit Şener Abdullah Öcalan’ı eleştirdiği için hain ilan edilmiş ve bu kişi Suriye’nin Kamışlı şehrinde kıstırılarak öldürülmüştür.

6 Temmuz 2005: HADEP’in kapatılmasından önce bu partide uzun süre Genel Başkan Yardımcılığı yapan Hikmet Fidan, Diyarbakır’ın Bağlar semtinde PKK tarafından öldürülmüştür.

17 Temmuz 2005: PKK’nın Avusturya sorumlusu ‘Yusuf-Salih’ kod adlı Hasan Özen öldürülmüştür.

12 Şubat 2006: PKK’nın eski Avrupa Sorumlusu Kani Yılmaz, Kuzey Irak’ta otomobiline konulan uzaktan kumandalı bomba ile havaya uçurulmuştur. Yılmaz, araçta yanında bulunan Sabri Tori adlı eski PKK militanı ile birlikte yanarak ölmüştür.

1990’lı yıllarda PKK’nın Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerini yöneten Yılmaz, Abdullah Öcalan’a Roma’da iltica hakkı verilmeyince örgüt içinde “ihanet”le suçlanmıştı.

16 Temmuz 2005 : PKK, Kuşadası’nda aralarında İngiliz ve İrlandalı turistlerin de bulunduğu beş kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bombalı saldırı düzenledi.

17 Temmuz 2005 : PKK’nın Avusturya sorumlusu ‘Yusuf-Salih’ kod adlı Hasan Özen öldürüldü. Özen’in, PKK’nın son günlerdeki şiddet eylemlerine ve Abdullah Öcalan’ın açıklamalarına karşı çıkarak ayrılmak istediği, bunun üzerine öldürüldüğü iddia edilmiştir. Özen’in de Diyarbakır’da öldürülen kapatılan HADEP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan gibi, kafasına sıkılan tek kurşunla infaz edildiği belirtilmiştir.

12 Şubat 2006 : PKK’nın eski Avrupa Sorumlusu Kani Yılmaz, Kuzey Irak’ta otomobiline konulan uzaktan kumandalı bomba ile havaya uçurulmuştur. Yılmaz, araçta yanında bulunan Sabri Tori adlı eski PKK militanı ile birlikte yanarak öldü. 1990’lı yıllarda PKK’nın Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerini yöneten Yılmaz, Abdullah Öcalan’a Roma’da iltica hakkı verilmeyince örgüt içinde ‘ihanet’le suçlanmıştı. Kuzey Irak’taki PKK kampından Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ile birlikte kaçıp Yurtsever Demokratik Parti’yi (PWD) kuran Yılmaz, “PKK bizi öldürmek için hazırlanıyor” açıklaması yapmıştı.

PKK Terör Örgütünün Bazı Yayın Organları

Roj TV

Fırat Haber Ajansı

Toplumsal Demokrasi (Gazete)

Özgür Halk (dergi)

Genç Bakış (dergi)

28 Mart 2006 : Diyarbakır Olayları ve PKK’nın intifada deneyimi – Muş ve Bingöl illerinin kesiştiği Şenyayla Bölgesi’nde 25 Mart’ta güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada öldürülen 14 PKK’lı teröristten 4’ünün Diyarbakır’daki defin işlemleri, örgütçe gövde gösterisine dönüştürülmeye çalışılmıştır. Olayların diğer bölge il ve ilçelerine sirayet etmesi, bu olaylarda kimi Demokratik Toplum Partisi (DTP) mensubu Belediye Başkanları ve İl Yöneticileri ile PKK terör örgütünün yayın organı Roj TV’nin kışkırtıcı rol oynaması kaosu tırmandırmıştır. Fakat güvenlik birimlerinin etkin ve yerinde müdahalesiyle olaylar büyümeden kısa sürede önlenmiştir.

4 Mayıs 2006 : Hakkâri’de, asker çocuklarını da taşıyan öğrenci servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 8’i asker, 11’i çocuk toplam 21 kişi yaralandı.

11 Ağustos 2006 : Irak Başbakanlık bürosu, hükümetin, terör örgütü PKK’nın başkent Bağdat’taki bürolarını kapatma kararı aldığını ve faaliyetlerini yasakladığını açıkladı. Yapılan açıklamada, El Maliki hükümetinin, terör örgütü PKK’nın Bağdat’taki bütün bürolarını kapatma ve terör örgütünün herhangi bir faaliyette bulunmasını yasaklama kararını aldığı kaydedildi.

14 Ağustos 2006 : İngiltere, “PKK, Kongra-Gel ve KADEK”i “yasa dışı” ilan etti. Birleşik Krallık Parlamentosu’nun PKK’yı ve örgütün kullandığı diğer isimler olan KADEK ve Kongra-Gel’i yasaklayan kararı, 14 Ağustos 2006 tarihinde yürürlüğe girdi. Kongra-Gel ve KADEK’i yasaklamak için bir süredir çalışma yürüten Birleşik Krallık Parlamentosu’nun, kendilerine Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adını veren örgütü yasaklayan kararı da 25 Temmuz 2006 tarihinde yürürlüğe girdi.

28 Ağustos 2006 : Muğla’nın Marmaris ilçesinde, biri minibüste ve 2’si çöp kutusunda olmak üzere 3 ayrı yerde meydana gelen patlamalar sonucu 10 İngiliz turist ile 11 Türk vatandaşının yaralandığı bildirildi.

28 Ağustos 2006 : Antalya’da Emniyet Müdürlüğü, Belediye İşhanı önünde meydana gelen patlamada, 3 kişi öldü, 1’i ağır 20 kişi de yaralandı.

28 Ağustos 2006 : ABD terör örgütü PKK ile mücadelede koordinatör olarak, eski genelkurmay başkan yardımcısı emekli hava orgeneral Joseph Ralston’u özel temsilcilik görevine atadı.

13 Eylül 2006 : Diyarbakır’da, ailelerin dinlenmek için gittiği Koşuyolu Parkı yakınlarında bomba patladı. 17 kişinin yaralandığı saldırıda biri bebek olmak üzere 11 kişi yaşamını yitirdi.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ KRONOLOJİSİ (1976 – 2006)

Doç. Dr. İhsan BAL & Emre ÖZKAN

Avatar

Leave a reply