Pars, Atalarımızdan Bir Mesaj İletiyor: “ Türk, Hedefine Varmadan Asla Durma.”

0
1449

Anadolu Parsı.jpg

Pars, atalarımızın seçtiği ongunlar arasında, Gökbörü’den sonra belkide Türk’ün karakterini en iyi yansıtanıdır. Hayvanlar aleminde çevikliği, gücü ve en önemli özelliği olan, avını yakalamadan asla pes etmemesi ile tanınmaktadır. Bu özelliklerini kendilerine yakın bulan Türk insanı, bu hayvanı tarih yolculuğunda kendine ongun seçmiştir. Pars’a yolun sonuna,hedefe varan anlamında,

JOL – BARIS adını vermiştir.

Pars, gökyüzünde diğer ongunlara eşlik etmiştir. Türk astrolojisinde “Kutup Yıldızı” Kainatın Merkezi ve Tengrinin Kapısı olarak bilinirdi. Kainatın Merkezi’nin çevresindeki dört kolda Ejderha, Pars, Kızıl Saksağan ve Kaplumbağa -Yılan Takımyıldızı bulunmaktaydı. Gökyüzündeki bu yerleşim “Çarkıfelek” olarak isimlendirilir. Sembol olarak birçok tarihi eser üzerinde bulunur.

Pars On İki Hayvanlı Türk Takvimi’nde de hak ettiği yeri almıştır. Manas Destanı’nın kahramanı Pars yılında dünyaya gelmiştir. Yenisey Kırgızlarının liderinin ismi Bars Bek idi. Memluk Türkleri’nin en önemli liderlerinden birinin ismi de Sultan Baybars’dır. Jolbarıs Han tarihimizde önemli bir yere sahip, Pars isimli atalarımızdandır.

Pars figürüne Anadolu topraklarında; Doğubeyazıt İshak Paşa Sarayı girişinde, Tortum Bağbaşında, Ani Harabelerinde, Kayseri’de Döner Kümbet’te, Çatalhöyük’teki Leopar Tapınağı’nda, Yakutiye Medresesi’nde rastlanmaktadır.

Günümüzde Beybars, Baybars, Barsbek, Aybars gibi isimler olarak Türk’ün yaşadığı birçok ülkede kullanılmaktadır. Pars ongunu günümüzde;

* Pars adınki Türk üretimi zırhlı muharebe aracında,

* “Pardus” ismi ile milli bilgisayar işletim sistemimizde,

* Hakas Cumhuriyeti’nin devlet armasında,

* Almatı şehrinin armasında,

* Tataristan’ın devlet armasında,

* Kazak Türklerinde milli sembol olarak,

* Kırgızistan Kız İzciler Birliği’nin armasında,

* Ankaraspor’un armasında,

* Tataristan’da Ak Bars ismindeki buz hokeyi kulübünde,

* “ Kar Loeparı” ödülü olarak dünya dağcılık literatüründe, kullanılmaktadır.

Atalarımız diğerlerinde olduğu gibi bu ongunu da seçerken çağlar ötesine, bizlere bir mesaj göndermiştir.

“Dünyada hayatta kalmanın günümüze göre oldukça zor olduğu günlerde; bizler ongunlarımız önderliğinde geleceğe, siz torunlarımıza çok kıymetli bir kültür, şanlı bir tarih, asil ‘Türk’ ismi bıraktık. Sizler de bizler ve Pars gibi güçlü ve mücadeleci olun. Avınızı, hedefinizi, ülkünüzü asla bırakmayın…”

Avatar

Leave a reply