“Ne Mutlu Türküm Diyene!” , Türk Gibi Yaşayan İtalyanlar…

0
447

Moena Köyü “Rione Turchia” (Türk Bölgesi) adını almış, Türk festivali yapılan bir İtalyan köyü. Türk gibi hisseden ve yaşayan Moena’lılar, “Moena’daki bizim Türkiyemizde doğduk,” diyorlar. Türkiye’ye hiç gelmemelerine rağmen ülkemizi ve gündemimizi yakından takip ediyorlar. Köyün sokaklarında Türk Bayrakları dalgalanıyor.

Bu köyün hikayesi II. Viyana Kuşatması’nda başlamış. Bir yeniçeri İtalya’da küçük bir kasabaya sığınmış. Yaralı asker tedavi edilmiş, kasabadan evlenmiş. Yeniçeri önemli bir şahsiyet olmuş ve dükalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırmış. Kahraman atamız İtalya’ya gelmeden önce ‘Balaban’ lakabı ile tanınırmış. Yapılan araştırmalar kendisinin sıradan bir yeniçeri olmayıp, önemli başarılara imza atmış bir Osmanlı İstihbarat Subayı olduğu düşündürüyor. Moena Köyü’nde ‘El Turco’ diye seslenilen bu yeniçeri o kadar çok sevilmiş ki öldükten sonra bile o ve Türk adetleri unutulmamış.

Moena Belediye Başkanı Riccardo Franceschetti, “ Dedelerimizin babalarımıza anlattığı ‘El Turco’ efsanesini bizler de çocuklarımıza inançla aktarıyoruz. Bu festival bizim için çok önemlidir. Kabul etmeliyiz ki aramızda çok güçlü bir bağ var. Bu festivalle bu bağı güçlendirmek istiyoruz. Böylece birbirimizi daha çok ziyaret edebiliriz, bu festival aramızda yeni bağlar kurabilir.” mesajını iletiyor bizlere.

Bu köy için Gioachino Rossini’nin 1788 yılında bestelediği “El Turco In Italia” (İtalya’da Bir Türk) adlı bir opera bulunmaktadır. Ayrıca bu olaylar ile ilgili Orhan Yeniaras “El Turco” adında bir roman yazmıştır.

Atalarımız ‘Türk’ adını, kültürünü o kadar yüce hale getirmişlerdir ki, bir tek yeniçeri bile bir köy insanı etkilemiş ve yönetmiştir. ‘El Turco’ nam atamız Balaban “Bir Türk dünyaya bedeldir.” sözüne güzel bir örnektir.

Türk adının yıpratılmaya, unutturulmaya çalışıldığı şu günlerde İtalya’da bir köyde kültürümüze bu denli önem verilmesi manidardır. Türkiye’nin ve insanlarımızın tüm sorunlarının çözümünde önceliğimiz; Türk kültürünü yeni nesillere öğretmek, Türk gibi düşünmek ve yaşamak olmalıdır.

Avatar

Leave a reply

Daha Fazla Oku