KIRIM TÜRK’Ü RESSAM RÜSTEM EMİNOV’UN KALEMİNDEN, FIRÇASINDAN “KIRIM SÜRGÜNÜ”

0
363

Onlar benim halkım, Sovyet memleketinin birçok halkları gibi hainlik iftirasıyla suçlanıp, haklarından, milli devletleri, tarihi vatanından mahrum edilmiş bahtsız milletim idi. O benim, tan vaktinde tatlı uykuda iken öz evlerinden şiddet ile kovulmuş, Kırım’dan çok uzak Asya çöllerine, Ural ve Sibirya dağlarına bırakılmış biçare halkım idi. O facialı günden bu yana 65 yıl geçti. Benim bahtı kara halkım hakkında nice-nice yalanlar, iftiralar söylendi. Stalin’in haince siyasetine boyun eğmedikleri için, komünistler bütün Kırım Tatar halkını suçladılar…

Bütün millet, aksakallı yaşlılardan başlayıp daha dünyaya gelmemiş bebekler cezaya uğratıldı. Bu bebekler bir ay süren dehşetli yolculukta trenler içinde dünya yüzünü gördü.

50’li yılların ikinci yarısında sürgün edilmiş halkların hemen hemen hepsi siyasi olarak aklandı ve yurtlarına geri gönderildi. Onlar gene öz memleketine, öz evlerine döndüler, güzel topraklarında yaşamaya başladılar. Onların tarihçilerine geçmişlerini öğrenmek için arşivlerinin kapıları açıldı ve bütün imkânlar temin edildi. Fakat bunlar Kırım Tatarları için yasak idi. Onlar hâlâ bugüne kadar tarih yolunun kenarındalar. Kırım Tatarlarının kalplerinde kanayan yaraları tedavi edecek, yürek ağrılarını savuşturacak hekim nerede? Halkımın sürgününün ne zaman biteceğini ve milletimin tamamının Vatan Kırım’a ne zaman döneceğini kim söyler?

Son yıllarda artık Kırım Tatarlarının Vatan’a dönenleri mahkemeye vermiyorlar, lâkin onlar hâlâ daha haksızlar, milli devletçiliğimiz kurulmadı. Halkım ikiye parçalandı, bir parçası Vatanda, diğer parçası sürgün yerlerinde Vatan’a kavuşmak arzusuyla yaşamakta ve bu arzusunu gerçekleştirmek için hiçbir imkânı yok. Halkımın bu acı yarası benim de kalbime ta çocukluktan derinlere sindi ve ben büyüdükçe yaram da, ağrım da büyüdü ne gece, ne gündüz huzur vermedi. Beni azaplara koyan sorulara yıllarca cevap aradım, ama sorular hep arkadaydı, cevabı ise yoktu.

Dünyayı sarsmış, birçok devleti titretmiş hanlar devrinde ahalisi yedi milyona varmış halkıma ne sebepten dünya halkları arasında yer bulunamadı?…

Sürgünün ilk iki yılı içinde komutanların zulmü, baskı, hastalık ve açlıktan Kırım Tatar halkının yüzde 46,2’si helak oldu. Özel kamplarda yaşamak zorunda kalmış Kırım Tatarlarının ölü suratı faşizme karşı en kanlı savaşta ölenlerden 15 kat yüksek oldu. Bugün bunu hatırlayan var mı?

Rüstem Eminov

Tablo:

Ölüm Treni 1, 1996, 92×140 cm

Rüstem Eminov

Avatar

Leave a reply