Fatma Seher Hanım’ın (Kara Fatma) Tanin Gazetesi için yapılan bir röportajda, ‘hayatın her safhasına bir erkek gibi karışmasının mümkün olup olmadığı’ sorusuna verdiği cevap:

Bundan sonra erkek, kadın hep beraber çalışacağız. Kadın peçesiz ve yüzü açık gezmekle iffetini kaybetmez. Zaten memleket bizden o kadar çok hizmet istiyor ki…

Bunlar arasında peçe ve çarşafı düşünecek halde değiliz. İstanbullu hemşirelerimize silahı kapıp cepheye gidin denilemez; fakat onlara düşen iş, silah kullanmaktan daha büyüktür. Şimdiden sonra Anadolu’ya gitmeli ve cahil Anadolu kadının gözünü açmalı. Anadolu halkı, hele kadınları, İstanbullu hanımları seve seve karşılayacak, onların söylediklerini harfiyen yapacaktır.

Kadın neden erkek kadar çalışmasın! Bugün Anadolu’da bir ailede iki erkek varsa, yanı başında on da kadın vardır; bunun için kadın, erkek hep beraber çalışacaktır. Bunun kimseye bir zararı yok, bilakis faydası çoktur.

İşte ben ne okumak ne yazmak bilirim. Şimdi tahsilim olsa zarar mı ederdim? Çocuklarımız mutlak okumalıdır. Ben çok iyi biliyorum ki bugün Anadolu’da erkek ve kız bütün çocuklar okuyacak olurlarsa Anadolu’nun hali değişecek; Türk’ün yüzü gülecek, işi düzelecek, bütün batıl düşünceler kalkacak, Türkler yaşamaya başlayacaktır. İşte bu nedenle, küçük kızımı okutmak için şimdiden çalışıyorum.

Fatma Seher Hanım (Kara Fatma)

Tanin Gazetesi, 5 Temmuz 1923

Leave a reply