KAHRAMAN TÜRK KADINI, “NENE HATUN”

0
1258

Nene Hatun 93 Harbi sırasında Erzurum’da Aziziye savunmasında büyük kahramanlıklar göstererek, Rus işgaline karşı mücadele etmiş, kahramanTürk kadınıdır. 8 Kasım 1877 gecesi Aziziye Tabyası’nı ele geçirildiğini duyan halk ile birlikte askerlerimize yardım için, taş ve sopalarla mücadeleye girerek vatanımızın korunmasına katkı sağlamıştır.

Nene Hatun’un kendi anlatımıyla yaşadıkları:

“Gece muharebe gürültüleriyle uyandık. Kocam baltasını kaptığı gibi dışarı fırladı. Biraz sonra dönerek:

“Nene, Rus; tabyalara girmiş. Sen çocuğa bak, arkamdan gelme! Biz Rus’u durdururuz. Eğer düşman şehre girerse, kendinizi boğun!” dedi ve gitti. Biz, Rus’un istîlâsına tahammül edemediğimizden, daha on beş gün evvel, Pasinler’in Çeperli köyünden, küçük yavrumuzla birlikte, Erzurum’a sığınmıştık. Bütün memleketin boşaldığı, herkesin Rus’u karşılamaya, vatanı kurtarmaya gittiği gün ben nasıl evde kalabilirdim? Yavrumu Allâh’a emanet ederek, evde bulunan satırı aldım ve sel gibi akan kalabalığa karışarak, tabyalara doğru koşmaya başladım.

Mecidiye Tabyalarını aşıp düzlüğe indiğimiz zaman; düşmanın kulaklarımızı sağır eden tüfek ateşleri altında, yaralanana, ölene bakmadan ileri atıldık. Bazen satırla, bazen taşla vuruyor; önümüze çıkan her Rus’u devirerek, tabyalara doğru ilerliyorduk. Asker kardeşlerimiz bir taraftan, biz bir taraftan tabyalara giriverdik!”

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında uçmağa varmıştır. Kurganı Aziziye Şehitliği’ndedir.

Avatar

Leave a reply