“İSTİHBARAT MİLLİ MÜCADELENİN TEMELİDİR.” – ÜMİT DOĞAN

0
794

Genelkurmay arşivinden aldığım bu fotoğrafta eşkalleri açıkça görülen iki suikastçi, İstanbul’da İngiliz İstihbarat şefi Ermeni asıllı Pandikyan’a başvurup, kendilerini başkanın gönderdiğini söyleyerek Anadolu’ya geçmek için yardım talep ettiler. Pandikyandan gerekli evrakları aldıktan sonra sahte nüfus cüzdanları alarak Halil ve Osman adında milli mücadeleye katılmak isteyen iki vatansever hüviyetinde Anadolu’ya geçtiler.

Hedefleri düşman hesabına casusluk yapmak, Türk ordusunun durumu hakkında istihbarat toplamak ve fırsat bulduklarında Mustafa Kemal’i öldürmek olan iki suikastçının hesap edemedikleri bir şey vardı. Kendilerini Anadolu’ya gönderen Pandikyan’ın, görünürde İngilizlere, gerçekte ise Mustafa Kemal hesabına çalışıyordu. Pandikyan onları Anadolu’ya gönderirken, gerekli güvenlik ve istihbarat merkezlerine haber vermişti. Görmüş olduğunuz bu fotoğraf Fevzi Paşa’ya gönderilmiş, gerekli tedbirler alındıktan sonra fedailerin kolayca hareket etmelerini sağlamıştı. İki suikastçı, işler bu kadar kolay yürüdüğü için “Pandikyan Efendi’de işi amma sağlam tutmuş…” diyorlardı.

Afyon’da milli mücadeleye katılan bu iki casus, kıskıvrak yakalandı. Öldürülmediler. Türk Genelkurmayı, düzenlediği sahte istihbarat raporlarını bu iki Ermeni fedai yazmış gibi İstanbul’a gönderip düşmanı yanlış yöne sevk atmaya başladı.

Tüm detaylar, İLK DEFA BU KİTAPLARDA YAYINLANAN ARŞİV BELGELERİNE dayalı anlatımıyla “Atatürk’ü Öldürme Planları” ve “Atatürk’ün İstihbarat Faaliyetleri” kitaplarımda.

“İSTİHBARAT MİLLİ MÜCADELENİN TEMELİDİR.”

Ümit Doğan

Leave a reply