[ytp_video source=”iLdgVZTrXrU”]

[![hqdefault]()]()

İsimleriyle Güneşi Yükseltenler Anıtı, Çanakkale Savaşı’nda ve Kıbrıs Savaşı’nda verdiğimiz şehitlerimizden sonra Güneydoğu’da terör örgütü pekakaya karşı verdiğimiz şehitler için Tuğgeneral Osman Pamukoğlu tarafından yaptırılarak Güneydoğu’da verdiğimiz şehitler de ölümsüzleşmiştir. 1993-1995 arasında 21 sınırötesi operasyon ile pekakanın resmi rakamlara göre 2256 militanını yok eden Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Osman Paşa, askerleriyle omuz omuza çarpıştığı için askerleri tarafından kendisine ”Efsane, Efe” lakapları takılmıştır.

PKK ile mücadele ederken bir asker için rütbelerinen büyüğü, en yücesi olan şehadet mertebesine ulaşan 623 kahraman evladı, isimleri ile ölümsüzleştiren Hakkari dağlarında yapılmış anıt. Yüzde 25 meyilli 2000 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir.

Anıt, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Ana Kışlasının olan Korg. Başyurt Kışlasına hakim ve görkemli bir tepede inşa edilmiştir.

1984-1995 yılları arasında,11 yıl boyunca şehit düşen 28 subay, 21 astsubay, 574 erbaş ve erin rütbesi, adı, baba adı, doğum tarihi, memleketi, şehit olduğu yer ve zaman11 metrelik mermerler üzerine işlemiştir.

Osman Pamukoğlu, anıt ziyaret defterinin ilk sayfasına şunları yazmıştır.

“Bu anıt, şehit Türk askerleriyle, onların “Vatan sağolsun!” diyerek Türk Milleti’nin yüksek asaletini gösteren anne ve babalarının huzurunda, sonsuza dek saygı duruşunda bulunulmasını amaçlamaktadır.

Anıt, formuyla, şehitlerimizin ruhlarının göğe yükselişini sembolik anlamda yansıtır. Ziyaretçilere bu hissi yaşatarak duygu ve düşüncelerini vatan için canını veren şehitlerimize yoğunlaştırıp, milleti bütünleştirici görevini mimari yapısıyla üstlenir.11 metre yüksekliğinde iki ana kolon, anıtı kavrayarak, şehitlerimizin isimleriyle birlikte yükselerek, ruhlarının göğe ulaşmasını ifade eder. Tepede ulaşılan anlamdai şehit isimleri ile birlikte ışınsal açıdan kollarla ufuktan yükselmekte olan güneş tasvir edilmiştir.”

Leave a reply

Daha Fazla Oku