İngilizlerin Büyük Yalanı, Türk Askerinin Kahramanlık Destanı “Hafif Süvari Alayı Hücumu”

0
504

600 İngiliz askerinin öldüğü iddia edilen ve İngiliz tarihine bir efsane şeklinde geçen ‘Balaklava Savaşı’nda ölenlerin aslında Türk askerleridir. İngiltere’nin kamuoyunun desteğini sağlamak için savaşla ilgili her şey çarpıtılmıştır.

İngiliz Beşinci Kanal Tv’sinde yayınlanan ‘Battlefields Detectives’ yani savaş alanları detektifleri programında, kendi sahteliklerini itiraf ettiler.

Savaş alanları detektifleri, savaş arazisinde elektronik detektörlerle aramalara giriştiler ve Türk askerlerine ait çok sayıda kalıntıyı ortaya çıkardılar. Türk askerlerine ait olan düğmeler, 1830 yılında İstanbul’da basılmış Osmanlı paraları ve yine Türkler tarafından kullanılan ‘tophane işi’ denilen toprak ağızlık parçaları, Balaklava Savaşı’nın bilinenlerden başka şekilde yaşandığı yolunda kuşkular yarattı.

Beşinci Kanal’ın ‘savaş alanları detektifleri’ vardıkları sonuçtan oldukça şaşkındılar ve 150 yıl önceki savaşın kayıtlarının tahrif edilmiş olması üzerine araştırmalarını genişlettiler. Londra’ya dönüşlerinden sonra zayiat kayıtları da tek tek elden geçirildi ve Balaklava’da öldüğü söylenen 600 askerin sadece 120’sinin can verdiği, diğerlerinin ise sağ salim İngiltere’ye dönmüş oldukları ortaya çıktı.

Araşırmaların tamamlanmasından sonra, beşinci kanal’da dört bölüm olarak yayınlanan programda bütün bu gerçekler tek tek anlatılıyor. Türk askerlerinin ümitsiz bir savunma yaptıkları söyleniyor. Hadiselerin nasıl değiştirildiği anlatılıyor. Türkler’in kaybını umursamamamız bir yana, yaralılarımızı bile onlara taşıttık ama kayıplarından hiç söz etmedik’ deniyor.

Leave a reply

Daha Fazla Oku