Huzurunda “Türk” Sözü Titrenerek Söylenen Atamız, Erke Han…

0
1184

Tarihimizde Türk’e lider olmak için savaşçılık ve yöneticilik vasıfları yeterli değildi. Türk Hakanı birçok çok beceri ve üstün vasıflara sahip olan insan demekti. Bunun en güzel ve az bilinen örneklerinden biri; eğitimci, filozof, şair, başarılı bir komutan ve yönetici olan atamız “Erke Han”.

Erke Han Kuşan Hanlığı’nı yirmi üç yıl boyunca yönetirken sadece sınırlarını genişletmek için savaşmak ya da diğer hükümdarlar gibi diplomasi ile uğraşmak ile yetinmedi. Türk Kültürü’nü diğer medeniyetlerin tanıdığı ve saygı duyduğu bir hale getirdi. Huzuruna çıkan elçiler, diplomatlar “Türk” sözünü titreyerek, saygı duyarak, korkarak söylediler. Günümüzde kullandığımız “aydın” kavramını tam olarak karşılayan bir kağandı Erke Han. Hindistan’da ona o kadar saygı duyuluyordu ki, onun söylevlerinden etkilenen Budistler içinde “Lamaizm” denilen bir akım oluşmuştur. Onun ‘Tengri” düşüncelerinden etkilenen Budistler için Erke Han bir aziz mertebesindedir. Yüce Han Kendinden önce ve sonra gelen yüksek idrake sahip atalarımız gibi “Tengri”yi keşfetmiş ve milletine anlatmıştır. Erke Han’ın, en kıymet verilmesi gereken silahın “söz” olduğunu söylemesi atalarımızın zeka ve ruh yüceliğine sağlam bir örnektir.

Bilge Atamız çağlar ötesinden o dönemin insanlarına ve bizlere şu mesajları vermiştir:

“Kendi belalarından ve felaketlerinden kimseyi sorumlu tutma. Çünkü Tengri sen ne kadarını hakediyorsan tam olarak o kadarını veriyor.”

“Kurtuluşu arama, kurtuluş davranışlarında.”

“Gök’e dua edin.”

“İyilik yap dünya senin için daha iyi olsun.”

Erke Han’ın döneminde akla, mantığa ve bilgiye önem veren bir “Türk” adı vardı. Türk Kağanı’nın adı geçtiğinde bilgelik ve asalet gelirdi akıllara. Ondan sonra gelen onlarca Türk Devleti ve onların asil yöneticileri büyük çoğunlukla devam ettirdiler “Yüce Türk” adını. Zaman zaman yanılgılar, başarısızlıklar olsada sonunda başımıza bir “Gökbörü” yada “Bozkurt” geldi. Asil kanımız Türk’ün adını, şanını yüceltecek bir kahraman yetiştirdi.

Türk Genci, Erke Han’ın ve diğer asil atalarımızın ruhlarını şad etmek ve miraslarına layık olabilmek için onların hayatlarını okumalı ve araştırmalısın.

Atamızın sözlerini aklımızdan çıkarmadan Türk’ü, Türkiye’yi düzeltmek istiyorsak önce kendi davranışlarımızı düzeltmeli; ecdadımıza layık yaşamak, düşünmek ve konuşmak konusunda kendimizi sorgulamalıyız.

Avatar

Leave a reply

Daha Fazla Oku