Hiroşima, batı Japonya’nın Çugoku bölgesinde bulunan şehirdir. Dünya tarihine nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir olarak geçmiştir. Japonya 8 Aralık 1941’den beri ABD ve müttefikleri ile savaştaydı. 26 Temmuz 1945 günü, ABD Başkanı Truman, Japonya’nın koşulsuz teslim olmasını isteyen Potsdam Deklarasyonu’nu yayınladı. Hiroşima’ya atom bombası atılmadan iki hafta önce, New Mexico Alamogordoda ABD, atom bombasının ilk denemesini yapmıştı. Japonya ültimatomu reddedince, Truman nükleer saldırı emrini verdi.

[![]()]()

6 Ağustos 1945’te yerel saatle 08.15’de Amerika Birleşik Devletleri Enola Gay adlı bir B-29 bombardıman uçağından bıraktığı little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi. Sonrasında radyasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti.Bazı bilim adamları ve çevrelere göre bu bombanın etkileri halen sürmektedir. Bugün bile Hiroşima’da yaşanan bu yıkım ve katliam her yıl 6 Ağustosta tüm dünyada ve Hiroşima’da yer alan Hiroşima Barış Anıt Parkı’nda milyonlarca kişi tarafından anılmaktadır.

6 Ağustos 2005 yılında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, Hiroşima ve Nagazaki kentlerine 60 yıl önce Amerika’nın attığı atom bombasının yaptığı yıkımın, insan hayatı için nükleer silahların ortadan kaldırılması gerektiğini gösterdiğini söyledi.El Baradey, Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Amerika’nın Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atmasının 60ıncı yıldönümü için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, zamanın, dünyanın nükleer silahların ne kadar yıkıcı olduğunu unutmasına izin vermemesi gerektiğini ifade etti.

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasının, bu tür silahların yayılmasının ve kullanılmasının neden önüne geçilmesi gerektiğini daima hatırlatması gerektiğini belirten Baradey, nükleer silahsızlanmanın, dünya ve insan ömrü için çok önemli olduğunu kaydetti.

Avatar

Leave a reply