GENÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ÇOCUK DERGİSİ, “OLGUN ÇOCUK”

0
382

Olgun Çocuk’un “Sürekli Fen Ötküncü (Öykü)”nde, yıldızlara yapılacak yolculuk için seçilen dördü erkek üçü kız “yedi atılgan bilgili Türk genci”nin adları sıralanır:

“Korkut Atıl, Korkut’un kız kardeşi Gönen Atıl, Başaran Bilgiver, kız kardeşi Öyer Bilgiver, Ertürk Sayınata, kız kardeşi Ülkü Sayınata, Aykut Özcan.” Gençler, üstlendikleri görevle ilgili olarak ant içerler

Bu yedi atılgan bilgili Türk genci yüzleri kızarmış, içleri taşkın çarpıntı içinde öteki arkadaşlarının önünde Türk ulusunun yüreğinde, kanında, özünde yaşayan büyük, ulu, ataların atası

Kemâl Atatürk’ün yüce bakışlı pırıl pırıl yanan heykeli karşısında toplandılar. Korkut Atıl söyledi; Ötekiler haykırdılar:

“Ulu Ata yüreklerimize kazdığın inan ve benliklerimize kattığın güçlü varlıklarımız, öz Türk kanımız üzerine ant içeriz ki düşündüğümüz ve yapmak istediğimiz şeyi, bu büyük işi başaracağız. Türk soyunun adını acunda ve göklerde yücelteceğiz. Bu işi başaracağız. Çünkü damarlarımızda Türk kanı var. Çünkü içimizde benliğimizde senin yüce varlığın yaşıyor tutuşuyor…”

Olgun Çocuk, Sayı: 8, Yüz(sayfa), 15.

Avatar

Leave a reply