Moğol hükümdarı Cengiz Han 1227 yılında attan düşerek öldü. Büyük Moğol imparatoru Cengiz Han (Moğolca Tengiz Khan) 1162 ile 18 ağustos 1227 tarihleri arasında yaşadı. Tarihteki en büyük ülkeye hükmetti. Asıl adı, demirci anlamına gelen Temuçin’di. Bu ismi, babası Tatarlarla yaptığı savaşta ele geçirip öldürdüğü Tatar reisi Temuçin Uge’den esinlenerek vermişti. Moğolistan’ın Hentiy Aymag eyaletinin Batshireet şehrinde doğdu. Elinde kan pıhtısı ile doğması, günün inanışına göre Cengiz Han’ın büyük bir lider olacağına işaret ediyordu. Alt kabilelerden biri olan Borjigin kabilesinin lideri Yesügey’in oğlu olarak doğan Cengiz Han, 9 yaşındayken babasını Tatarların zehirleyerek öldürmesi sonucu kaybetti.

[![Moğolların gelmiş geçmiş efsane lideri Cengiz Han]()]() Moğolların gelmiş geçmiş efsane lideri Cengiz Han

Merkitler, karısı Börte’yi kaçırınca, kan kardeşi Camuga ve babasının arkadaşı Keraitlerin lideri Togril Han ile Merkit kamplarını basıp Merkit kabilesini yok etti ve karısını kurtardı.

Cengiz Han’ın ordusunda birçok Türk boyu da vardı ve bu yüzden Cengiz Han’ın Türk tarihinde de önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Hatta Türk olduğu konusunda iddialar dahi vardır.

Çin Seddi’ni birçok kez aştı. Cengiz Han’ın uzattığı barış elini reddettiği gibi, gönderdiği elçileri ve tüccarları da öldüren Harzemşah Devleti, Büyük Kaan’ın gazabına uğradı.

[![]()]()

Başkomutanı Subedey, birlikleriyle Hazar Denizi’nin batısından Karadeniz’e çıktı, oradan Polonya’ya kadar ilerledi ve yolu üzerinde karşısına çıkan birçok orduyu yok etti.

Cengiz Han son olarak Çin seferine çıktı ve Kansu yakınlarında attan düşerek öldü. Doğduğu kent Hentiy’de kutsal Burhan Haldun dağına yakın, ama şimdiye kadar bilinmeyen bir yere gömüldü.

Mezarının şimdiye dek bulunamamasının sebebi, yeri belli olmasın diye aynı yerdeki nehir yatağı değiştirilmesi ve sonra da merasime katılan herkesin öldürülmesidir.

Hem doğuda hem de batıda hala mistik bir kişilik ve askeri bir deha olarak kabul edilen Cengiz Han hakkında onlarca film çekildi.

[![Cengiz Han hakkında çekilen filmlerden bir görsel.]()]() Cengiz Han hakkında çekilen filmlerden bir görsel.
Avatar

Leave a reply