ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI, “ARIBURNU ZAFERİ”

0
498

25 Nisan sabahı 04:20’de düşman çıkartması başladı. Savaş gemilerinin Türk mevzilerini döven koruyucu ateşi altında, Anzak Kolordusu’nun 1. Tugayına mensup askerleri, çıkarma botlarının akıntı sebebiyle sürüklenerek kuzeye kayması sonucu, kumluk Kabatepe bölgesi yerine, sarp bir kıyı olan Arıburnu kesimine çıkmak zorunda kaldı.

Çıkarma yapılan noktada kıyı gözetlemesi yapan bir Türk takımının direnişine rağmen karaya çıkan Anzak birlikleri, belirli bir noktaya kadar ilerlediler. Diğer taraftan, Bigalı’da bulunan Yarbay Mustafa Kemal’in komuta ettiği 19. ihtiyat tümeni, 24–25 Nisan gecesi Conkbayırı mevkiine gelmiştir. Gün ağarırken, Arıburnu yönünden top seslerinin gelmesi üzerine Mustafa Kemal, bir çıkarma yapıldığını anlayıp durumu ordu komutanına bildirir, sonra emir gelmesini beklemeden kendisi harekete geçecektir.
Gerçekten durum çok kritiktir. Çünkü geniş bir alanı savunan 27. Alay ağır kayıplar vermiştir. Mustafa Kemal ise durumu izlemek üzere Conkbayırı’na çıktığında, Arıburnu kesiminden bazı askerlerin çekilmekte olduklarını ve düşman birliklerinin de bunları izlediklerini görmüştür. Mustafa Kemal, çekilen Türk askerine süngü taktırıp yere yatırır. Duruma şahit olan düşman askerleri de yere yatar. Böylece, 57. Alay Öncü Bölüğü’nün Conkbayırı’na yerleşmesi için gereken süre kazanılmış olur. İşte bu an, Kara Harekâtı’nın kaderini belirleyen önemli anlardan birisidir. Mustafa Kemal, 57. Alayı bir dağ bataryası ile takviye ederek karşı taarruz için Arıburnu’na sevk eder ve askerlere: “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” emrini verir. Daha sonra, Kolordu Komutanı Esat Paşa’nın izniyle, Eceabat bölgesindeki 27. Alayın önemli bir kısmını da çıkarma bölgesine gönderir.
25 Nisan 1915 günü, vakit ikindiye yaklaşırken, düşmanın ilk çıkarma kademesi olan tümeninin sahile çıkışı da tamamlanmıştır. Yapılan süngü saldırısı ile Anzaklar çok sayıda kayıp vermiş ve sahile çekilmişler, kritik ve endişeli anlar yaşamaktadırlar. 57. Alayın komutanı Hüseyin Avni Bey, askerlerine komuta ederken bacağından vurulmuştur. Ancak metanetle vuruşmaya devam edecektir. 57. Alayın başlattığı bu taarruz karşısında şaşkına dönen 15 bin kişilik düşman birliği kumsala dökülür. Bu sırada düşman donanmasından yapılan şiddetli bombardıman nedeniyle Türk birlikleri de önemli kayıplar verir. Ancak geriden gelen düşman kuvvetlerinin yardımıyla Kanlısırt’ın batısı ile Yükseksırt hattında tutunabilirler.

ÇANAKKALE DENİZ VE KARA SAVAŞLARI: SEBEPLERİ, GELİŞİMİ VE SONUÇLARI

Bilal GÖK, Yrd. Doç. Dr., Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Avatar

Leave a reply