“BU ULUSLA NELER YAPILMAZ!” – M. KEMAL ATATÜRK

0
278

Erzurum: 3 Temmuz 1919…. Ilıca’da Mustafa Kemal’in ilk karşılanması sırasında:

Konukların önemli kimseler olduğunu anlayan ihtiyarın zeki gözleri parladı. İri ve ak tüylerle örtülü elini geniş göğsünün üstüne koyarak selâmladı. Mustafa Kemal Paşa, ta yanıbaşına kadar geldîğî halde heykelliğinîn büyüklüğünü yitirmeyen bu ihtiyarın hatırını soruyor, o da gövdesine yaraşan derin ve gür sesiyle teşekkür ediyordu. Mustafa Kemal’in sohbete başladığı ihtiyar, Ruslar gelince göçmek zorunda kalıp Çukurova’ya indiklerini, şimdi köyüne döndüğü kısaca anlattı. Mustafa Kemal, o günlerin bu dönüşe pek uygun olmadığını işaretle:

  • Ağa, yoksa oralarda geçinemedin mi, diye sordu.

İhtiyar hemen karşılık verdi:

-Hayır Paşam, Çukurova cennet gibi bir yer, bir eken yüz biçiyor. Bize tarla verdiler, çayır da… Geçimimiz padişaha bile yoktu. Çok rahattık. Yalnız son günlerde işittim ki İstanbul’daki “ırzı kırık” lar bizim Erzurum’u Ermenilere vereceklermiş. Geldim ki göreyim, bu namertler kimin malını kime veriyorlar?

Tunç cehreli ak sakallı, gün görmüş. ihtiyarın iman dolu göğsünden gelen bu ses yine O’nun gibi tunç cehreli kahraman askerin gözlerini yaşarttı. Bu eski Türk kalesine, ulus işi icin, ulusla birlikte çalışmağa gelen bu büyük devlet adamı yaşlı gözlerle arkadaşlarına döndü:

-Bu uluslu neler yapılmaz! . .

Cevat DURSUNOĞLU

Nükte ve Fıkralarla Atatürk – N.A.B.

Avatar

Leave a reply