BİGALI MEHMET ÇAVUŞ

0
537

İngilizler, 4 Mart 1915 günü birer deniz tümeninin desteğinde dörder makinalı tüfekle takviyeli birer bölüğün korunması altında topları bir kez daha tahrip ederek müfrezeleri Kumkale ve Seddülbahir’e çıkmışlardı. Bu tarihte Seddülbahir bölgesi, 26ncı ve 27nci Piyade Alayları’nın 3ncü Taburları’nca savunuluyordu.

Akşama kadar harekatı, Harapkale’den izleyen 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, saat 20.30’da Çanakkale müstahkem Mevki Komutanlığı’na gönderdiği raporunda, şöyle diyordu:

Seddülbahir’e çıkan İngilizler, mevzi alan piyadelerimizin ve obüs bataryalarımızın ateşi, özellikle 27nci Piyade Alayı, 3ncü Tabur 10ncu Bölük çavuşlarından Mustafa oğlu Mehmet’in komutasında, Seddülbahir Tabyası içinde bulunan yarım piyade takımının süngü hücumuyla püskürtülmüştür. Mehmet Çavuş, tüfeğin mekanizmasının işlememesi üzerine, taşla yanındakilere örnek olacak biçimde düşmana saldırmış kendisi başından ve göğsünden yaralanmıştır. İhtiyat çavuşlarından olan adı geçenin madalyayla veya başka biçimde ödüllendirilmesini dilerim.

bigalimehmetcavus2 bigalimehmetcavus

Mehmet Çavuş’un kahramanlığı her yerde ilgi ve kıvançla karşılanmıştı. Kayserililer tarafından Bigalı Mehmet Çavuş’un güven ve inançla dolu göğsüne takılmak üzere bir altın saatin armağan olarak gönderildiğini Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı’nın yayınladığı 17 Mart 1915 tarihli günlük emrinden öğreniyoruz.

ÇANAKKALE SAVAŞINDAN ALTIN HARFLER, MEHMET İHSAN GENÇCAN,1997, ÇANAKKALE, S. 18-19

Leave a reply