BEDELİ ÇANAKKALE’DE “ŞEHİT KANI” OLARAK TESVİYE OLUNMUŞTUR!

0
377

Mehmet Muzaffer’in Destanını Gazeteci Ziyad Ebuzziya şöyle dile getirmiştir:

O yıllarda, İstanbul’da otomobil ve kamyon nadir rastlanan vasıtalardı ve lastikleri de yok denecek kadar azdı. Muzaffer aradı, uğraştı, nihayet Karaköy’de Musevi bir satıcıda istediklerini buldu. Fiyatlar fahişti, ama yapacak başka bir şey yoktu. Muzaffer, parayı tedarik etmek için yaşlı bir kaymakam yarbayın huzurundadır. Kaymakam, Muzaffer’e dik dik bakarak:

“Bana bak oğlum! Ben askerin ayağına postal sırtına kaput alacak parayı bulamıyorum. Sen otomobil lastiğinden bahsediyorsun. Haydi yürü git!”

Muzaffer, Beyazıt Meydanı’na vardı birden durdu. Kendi kendine güldü, aradığı çareyi bulmuştu. Bedeli ödenecek!.. Muzaffer bir yüzlük kaime (100 liralık kâğıt para) verdi ve araba dörtnala Sirkeci’ye yollandı. Üç gün sonra Yahudi elindeki yüzlük kaimeyi bozdurmak üzere Osmanlı Bankası’na gitti. Bozmadılar zira elindeki para sahte idi. Muzaffer, evrak-ı nakdiyelerin basımında kullanılan kâğıdın aynını Karaköy kırtasiyecilerinden tedarik etmiş, bütün gece oturmuş çini mürekkebi ve boya ile gerçeğinden bir bakışta ayırt edilemeyecek nefasette taklit bir para yapmıştı. Muzaffer, paranın üzerinde yazan “Bedeli Dersaadet’te altın olarak tesviye olunacaktır.” ibaresini de değiştirerek,

“BEDELİ ÇANAKKALE’DE ALTIN OLARAK TESVİYE OLUNACAKTIR.”

yazmıştı.

BEDELİ ÇANAKKALEDE ALTIN OLARAK ÖDENECEKTİR, DOÇ. DR. MEHMET ÇAVAŞ, ELBİSTAN’IN SESİ, NİSAN 2015

Avatar

Leave a reply