Atatürk – Fatma Seher Hanım (Kara Fatma) Görüşmesi

0
1119

Fatma Seher için Mustafa Kemal ile görüşebilmek, bir suikasti önlemek için sıkı tedbirler alındığından pek kolay olmamıştır. Onunla görüşmeyi nasıl başardığını, nasıl vazifelendirdiğini yine kendisinden dinleyelim:

“Mustafa Kemal’in huzuruna çıkabilmek için muhtelif kıyafete girerek üç günlük bir mücadeleden sonra, devamlı bir takibim neticesi olarak, Sivas’ta öğle yemeğine davetli bulunduğu bir yere giderken yolda yakaladım. Üzerinde çarşaf ve yüzüm de peçe ile kapalı idi. Kendisi ile bir me’sele hakkında görüşmek istediğimi söyleyince, ilk önce sert bir lisan kullanarak, ‘Ne görüşeceksin!’ mukabelesinde bulundular. Kalbimdeki vatan aşkı bu sert muameleye galip gelerek derhal peçemi kaldırdım ve İstanbul’dan buraya kadar sizinle görüşmek için geldiğimi, ma’ruzatmın bir dakika için dinlemesini ısrarla rica ettikten sonra, pek yakınımızda bulunanküçük bir lokantaya beni kabul ettiler” bilgisini vermiştir.

Mustafa Kemal ona adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğini, savaştan ateşten korkar mısın diye sormuştur. Verdiği cevaplar Mustafa Kemal’i memnun etmiş, “Bütün kadınlar gibi senin gibi olsaydı Kara Fatma!” demiş, adı, onun bu hitabından sonra Kara Fatma olarak kalmıştır.

Avatar

Leave a reply

Daha Fazla Oku