Kurtuluş Savaşı’na karşı Anadolu’da düzenlenen ayaklanmalardan biridir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanmasının adı, ayaklanmaya önderlik eden Anzavur Ahmet’ten gelir. Sivas Kongresi sonrasında İstanbul Hükümeti, Kuvayı Milliye’cilerin dine ve halifeye karşı oldukları propagandasıyla halkı kışkırtıyordu.

Eski bir jandarma subayı olan Anzavur Ahmet’i de Kuzey Ege ve Marmara bölgelerindeki direnişi kırılmakla görevlendirdi. Anzavur Ahmet Eylül 1919′da Biga, Gönen ve Manyas’ta Kuvayı Milliye karşıtı çalışmalara başladı. 2 Ekim 1919′da silahlı adamlarıyla Susurluk’a girdi. Ama Kirmastı (Mustafakemalpaşa) yakınlarında Çerkez Ethem kuvvetlerine yenildi.

Anzavur Ahmet, Şubat 1920′de ikinci kez ayaklandı. Gâvur İmam adlı bir başka ayaklanmacının denetimindeki Biga’yı üs edindi. Ardından Gönen, Manyas, Ulubat, Susurluk, Bandırma ve Karacabey’i ele geçirdi.

Çerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efe komutasındaki Kuvayı Milliye güçleri, zorlu bir savaşın ardından 15 Nisan 1920′de Anzavur Ahmet’in kuvvetlerini dağıtıldı. Anzavur Ahmet İstanbul’a kaçtı. Böylece, Batı Cephesi’nin oluşturulmasını ve Yunan işgalinin durdurulmasını geciktiren Anzavur Ayaklanması Nisan ayı sonunda kesin olarak bastırılmış oldu.

Leave a reply